JES i gmina Starachowice wśród liderów samorządności

Wraz z przedstawicielkami władz Starachowic odebraliśmy nominację do nagrody Super Samorząd 2013 r. pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, za działania w akcji Masz Głos Masz Wybór w 2013 r. Uroczysta gala z udziałem prezydenckich ministrów odbyła się 28.02.2014 r. w Pałacu Prezydenckim.

Na uroczystej gali Starachowice reprezentowali: Maciej Myszka – zastępca prezesa, Ewa Babicka i Ewelina Gołyska – członkowie JES i ja jako prezes oraz Małgorzata Szlęzak – zastępca prezydenta Starachowic i Wioletta Grosicka – partner młodzieży w Urzędzie Miejskim.

Nagrody Super Samorząd przyznawane są dla organizacji i władz gmin, które wspólnie, podczas jednorocznej edycji akcji Masz Głos Masz Wybór zrealizowały najlepiej jedno z zadań zaproponowanych przez koordynatorów akcji. Warto doprecyzować, że organizatorzy promują definicję „samorządu” jako

wspólnoty, którą tworzą mieszkańcy gminy.

Zatem członkami samorządu są również (a nie jedynie) wybierane demokratycznie spośród mieszkańców władze.

W ubiegłorocznej edycji akcji wzięło udział ponad 250 organizacji i grup nieformalnych z całej Polski. Nominowanych do nagrody Super Samorząd 2013 zostało tylko 13 organizacji i władz, wśród nich Starachowice jako jedyne w województwie świętokrzyskim. Uzasadnienie nominacji przez organizatorów było następujące:

 Stowarzyszenie JES – Jakość Energia Starachowice skupia osoby wrażliwe na problemy miejscowej młodzieży i chcące angażować się w życie swojego miasta. W maju 2013 roku członkowie stowarzyszenia doszli do wniosku, że wskazane jest powołanie pełnomocnika miasta ds. młodzieży. Wspólnie z innymi organizacjami (przypomnienie i podziękowanie JES dla: Grupy projektowej For a Better Future, Stowarzyszenia Słoneczna Integracja, Młodzieżowej Rady Miasta Starachowice, Młodzieżowej Rady Miasta Wąchock) i przedstawicielami urzędu (dziękujemy: Pani Wiceprezydent Małgorzacie Szlęzak i Wioletcie Grosickiej) zbierali informacje o tym, jak wygląda współpraca młodych ludzi i władz samorządowych w innych miastach. Zorganizowali też poświęcone tej tematyce spotkanie przedstawicieli samorządów z całej Polski (dziękujemy za współpracę Polskiej Radzie Organizacji Młodzieżowych). Dzięki zbieranej wiedzy, wypracowywali model najodpowiedniejszy dla Starachowic, a w listopadzie w Urzędzie Miasta powołano pełnomocnika. Warto podkreślić, że sprawy młodych mieszkańców zostały potraktowane bardzo poważnie, co zasługuje na szczególne uznanie, gdy weźmie się pod uwagę nadzwyczajne okoliczności – prezydent miasta wyłączony jest z życia publicznego ze względu na zarzut korupcji i odbywaną karę.

JES dołączyło do akcji po raz drugi. W poprzedniej edycji otrzymaliśmy wyróżnienie za realizację zadania Naprawmy to! w 2012 r. (Więcej: TU ) Co warte podkreślenia, wyróżnienia przyznają koordynatorzy Masz Głos Masz Wybór i otrzymują je jedynie organizacje (bez władz gminnych), które przy pełnym zaangażowaniu ze swojej strony i bardziej biernej postawie władz zrealizowały swoje zadanie. Jak pisałem na naszej stronie internetowej w zeszłym roku: Potrzebujemy większego zaangażowania i współpracy ze strony Urzędu Miejskiego. Mamy nadzieję, że w następnej edycji akcji otrzymamy nominację, lub nawet nagrodę wspólnie z gminą.

Jak się okazało, w kolejnym roku zrobiliśmy wspólnie milowy krok i doceniono nas jako jeden z trzynastu samorządów, w którym najlepiej współpracowały organizacje i władze. Jeszcze raz dziękujemy naszym młodzieżowym Partnerom, przedstawicielom Urzędu Miejskiego i Organizatorom Akcji Masz Głos Masz Wybór. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym organizacjom i gminom. Więcej można o nich przeczytać TU.

Szczególnie cieszy, gdy naszą pracę na rzecz uczciwych i przyjaznych Starachowic doceniają takie instytucje jak Fundacja Batorego. Czujemy satysfakcję i przekonanie, że idziemy w dobrym kierunku. Zawistne komentarze, próby szufladkowania i deprecjonowania zbywamy szerokim uśmiechem. Bronią nas działania!

 

Komentarze: