Nasze Świętokrzyskie

Często chwalimy, podziwiamy ‚obce’ miejsca, zazdrościmy innym, że mają w swoim kraju coś czego my nie mamy. Zajmując się tym czego nie mamy u siebie, nie zwracamy uwagi na to co mamy i co jest wokół nas. Polska jest pięknym krajem. Mamy wszystko, można powiedzieć, w takiej pigułce, a więc: morze i góry, lasy, jeziora, rzeki, nawet pustynię, choć trochę zarośniętą:) Mamy zabytki architektury z różnych epok, niesamowite osobliwości natury!

Ograniczając się do naszej małej ojczyzny – Ziemi Świętokrzyskiej – już jakiś czas temu stwierdziłam, że mieszkamy w najpiękniejszym województwie w Polsce. W dostrzeżeniu tego pomogły mi trochę studia, bowiem to dzięki nim miałam możliwość zobaczyć miejsca, do których może nigdy bym nie dotarła lub nie usłyszała nawet o nich.

Świętokrzyskie – mamy tu najstarsze, obok Sudetów, góry w Polsce, niesamowite miejsce na ziemi pod względem choćby geologii i rzeźby terenu. Mamy tu skały ze wszystkich okresów geologicznych, skamieniałości roślin i zwierząt, różnorodne bogactwa mineralne. Czymś unikalnym w skali europejskiej jest fakt, że w granicach administracyjnych Kielce znajduje się aż 5 rezerwatów przyrody! Mamy piękne jaskinie na czele z jaskinią Raj, niesamowite odsłonięcia geologiczne, kamieniołomy (zachęcam do obejrzenia kamieniołomów: Zygmuntówka, Ciosowa, Podwiśniówka, Zachełmie – ze słynnymi na świecie śladami tetrapoda). W Chęcinach ma powstać Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, do którego przyjeżdżać będą studenci z całej Europy. Nawet nasze Starachowice pod względem geologicznym są bardzo ciekawe. Tak więc mamy się czym chwalić:)

Mamy park narodowy, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody i inne formy ochrony przyrody. To tu występuje wiele gatunków roślin i zwierząt, których w innych miejscach Polski nie ma.

Przepiękny jest teren Ponidzia. Spływ kajakowy malowniczą rzeką Nidą to na prawdę fajna sprawa:)

Architektura i sztuka Ziemi Świętokrzyskiej jest tak różnorodna, że nie sposób tego krótko opisać. Krótko wymienię tylko miejsca, które uważam, że warto zobaczyć: Wiślica – przepiękna gotycka kolegiata, Pińczów – to niewielkie miasteczko całe warte jest zwiedzenia; Skalbmierz  – piękna kolegiata. W ogóle to polecam po prostu pojeździć po Ponidziu – to jest przepiękny obszar świętokrzyskiego. Poza tym: klasztory cysterskie w Jęrzejowie i Wąchocku, Sandomierz, zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, Chęciny, Szydłów, Krzemionki Opatowskie, oczywiście Kielce, Samsonów, Kurozwęki.

Warto także wybrać się, i tu znów zareklamuję Ponidzie, i obejrzeć zwłaszcza latem i  jesienią, Ogród Na Rozstajach w Młodzawach Małych koło Pińczowa; rezerwat Skorocice z pięknymi zjawiskami krasowymi, odsłonięcia gipsów w Gackach. Zachęcam również do przejścia Świętokrzyskim Szlakiem Archeo-Geologicznym (link poniżej). Piękne są tereny wokół Ostrowca, Kałkowa, Nowej Słupi i Świętej Katarzyny.

Mamy tyle możliwości spędzenia wolnego czasu w naszym województwie, można tu uprawiać różne formy turystyki, jest tu tyle miejsc do zobaczenia. Po prostu mamy fajnie!:)

Świętokrzyskie czaruje: http://www.youtube.com/watch?v=whCH0pBgkEc :)

A tu podaję kilka stron, na które warto zajrzeć:

http://szlakarcheogeo.pl/                                                                                                       http://swietokrzyskie.travel/
http://swietokrzyskie.pl/
http://geopark-kielce.pl/
http://geoportal.pgi.gov.pl/

Komentarze:

Edyta Kasperska Edyta Kasperska pisze:

Dziękuję:)

Aleksy Hamera pisze:

Też jestem zauroczony ziemią świętokrzyską. Chyba nawet mógłbym się nazwać regionalnym patriotą. Dlatego tym bardziej było mi przyjemnie przeczytać Twój tekst. Cieszę się bardzo, że piękno tej ziemi dostrzegają tacy młodzi ludzie. Tak trzymać!!!