Czeczenia – ludobójstwo na oczach świata

O Czeczenii zapewne każdy słyszał – ktoś tam zginął, był jakiś wybuch itd. I na tym przekaz się kończy. Telewizja nie informuje, prasa też nie za bardzo. Obrońcy praw człowieka najczęściej uaktywniają się, gdy trzeba napiętnować kolejny przejaw polskiej homofobii czy antysemityzmu. Natomiast o Czeczenii i o tym co tam się wydarzyło i co wciąż się dzieje – cisza. Z politycznego punktu widzenia jest to temat niewygodny, wiadomo: gospodarka (=> rosyjski gaz, ropa) i dobre relacje pol-ros (lub szerzej UE-R). Gdzie tu miejsce na jakieś prawa człowieka, gdy ważniejsza jest polityka i pieniądze?

Szacuje się, że w Czeczeni Rosjanie zabili ponad 200 000 ludzi (w tym kilkadziesiąt tysięcy dzieci). Tam wciąż mają miejsce mordy na niewinnych ludziach, okrutne tortury, prześladowania. Polskie (czy polskojęzyczne?) media milczą, politycy milczą. Więcej informacji oczywiście można znaleźć w internecie. Pojawiają się one także czasami w prasie tzw.drugiego obiegu. Ale to wszystko za mało. Ostatnio głośno było o ludobójstwie Ormian, którego Turcja nie chce uznać. Wciąż przypomina się o holokauście żydowskim. A przecież to co rosyjskie służby zrobiły w Czeczenii i wciąż robią, to jest taka sama zbrodnia jak ludobójstwo Ormian, Żydów czy ludobójstwo na narodzie polskim na Wołyniu (o którym zresztą media także milczą i wielu Polaków wciąż nie wie co tam się stało).

Przytoczę poniżej tekst, który dość niedawno ukazał się w tygodniku „Nasza Polska” (Nr 6, 07.02.2012 r.):

„Współczesny holokaust” 12 grudnia 1994 roku władze rosyjskie wydały dekret o powstaniu systemu obozów koncentracyjnych na terenie Czeczeni – nastąpiło to dzień po rozpoczęciu I wojny czeczeńskiej. Zwane dla niepoznaki „obozami filtracyjnymi” istnieją do dzisiaj. Przebywający w nich ludzie są poddawani nieludzkim torturom w wyniku których tracą zdrowie, a często nawet życie. Śmiertelność w tych obozach wynosi nawet 80%. Przedstawiciele ludności czeczeńskiej podczas swego światowego zjazdu w 2010 r.w Warszawie, określili sytuację swej nacji mianem „czeczeńskiego holokaustu”. Co do tego, że Rosja dąży do eksterminacji narodu czeczeńskiego, nie ma najmniejszych wątpliwości. Pytanie tylko, dlaczego opinia międzynarodowa zachowuje w tej sprawie grobowe milczenie?

Jednym z większych obozów koncentracyjnych w Rosji jest Czernokozowo, do którego trafił jako więzień rosyjski korespondent wojenny Radia Swoboda, Andriej Babicki. Żołnierze pojmali go, gdy zbierał materiały do reportażu właśnie na temat tzw.obozów filtracyjnych.Władze Rosji uwolniły go dopiero pod silną międzynarodową presją. Ta jednak okazała się zbyt słaba, aby wymóc na Rosji rezygnację ze stosowania tortur. -Czernokozowo można spokojnie porównać do Oświęcimia – stwierdził Babicki po powrocie. Tortury w obozie w Czernokozowie dokładnie opisał Umar Chanbijew, były minister zdrowia Czeczeńskiej Republiki Iczkeri, który jako więzień i jednocześnie lekarz zajmował się setkami ofiar rosyjskiego bestialstwa. Na podstawie tej wiedzy stworzył naukowe opracowanie na temat tortur chirurgicznych stosowanych w rosyjskich obozach koncentracyjnych. Gwałty i bicie były najłagodniejszymi z całego wachlarza wymyślnych tortur, wśród których znajdują się amputacje palców i kończyn, wydłubywanie oczu, łamanie kości i kręgosłupa, otwieranie jamy brzusznej i wyciąganie jelit na zewnątrz, odcinanie języka, uszu i organów płciowych, miażdżenie wątroby, śledziony i nerek. Więźniów poddaje się także elektrowstrząsom (torturowanie prądem elektrycznym organów płciowych, uszu, nosa,potylicy, pod pachami – jedna z ofiar opowiadała o wprowadzeniu jednej elektrody do odbytu, a druga elektroda podłączona była do organów płciowych; tortura spowodowała trwałe uszkodzenie dróg moczowych i prostaty).Testuje się na nich również działanie trucizn. W tym celu wykorzystywane są laboratoria medyczne w Dagestanie i Północnej Osetii – Alanii,czyli w sąsiadujących z Czeczenią republikach autonomicznych.Ofiary podwiesza się także na związanych rękach i nogach (tzw.jaskółka),przywiązanej do krzesła ofierze piłuje się zęby,skutych więźniów sadza się przy stole i przybija gwoździami ich języki do blatu (tzw.wilcze zęby i okrągły stół). Wobec więźniów stosowano tortury psychiczne, m.in.: pozorowanie rozstrzelania, nadawanie w nocy przez głośniki więzienne odgłosów tortur, przymus przyglądania się torturowaniu współwięźniów, poniżanie uczuć narodowych i religijnych oraz godności osobistej więźnia. Tortury nie omijają również osób z kontrolowanych przez Rosjan terenów. Skutkiem ciągłych stresów psychicznych są zgony setek ludzi w wyniku zawałów serca i wylewów krwi do mózgu.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał zalewie 100 werdyktów w sprawach naruszeń praw człowieka, do jakich doszło podczas konfliktu w Czeczenii. Świat zapomniał o cierpieniu wielu czeczeńskich rodzin. Nigdy też zbrodniarze w rosyjskich mundurach nie staną przed żadnym trybunałem sprawiedliwości.”                                                                                                    Julia Nowicka

Powinno to dać ludziom do myślenia. Ludzie powinni wiedzieć, że niedaleko nich ma miejsce ogromna ludzka tragedia. Obowiązkiem mediów jest mówić o tym co tam się dzieje. Obowiązkiem polityków jest czynić kroki by zmusić władze rosyjskie do zaprzestania swoich haniebnych działań na niewinnych ludziach. UE, tak wrażliwa w swym założeniu na los tych, którym dzieje się krzywda, powinna podjąć stanowcze działania, a niestety z moich obserwacji wynika, że Unia reaguje, gdy ktoś krzyknie, że prawa homoseksualistów są naruszane; że jakiś kraj nie chce zalegalizować aborcji (patrz: Węgry), albo ekolodzy podejmą wrzask, że coś w środowisku jest nie tak i trzeba coś z tym zrobić. A tuż przy  granicach UE rozgrywa się dramat tysięcy Czeczenów i ta ‚czuła’ na krzywdę Unia nie reaguje. Ten dramat narodu czeczeńskiego będzie trwał dopóty, dopóki dla polskich władz, dla Unii Europejskiej i w ogóle dla świata ważniejsze będą interesy prowadzone z Rosją. Także dopóki na Kremlu zasiadał będzie zbrodniarz Putin, bo to on odpowiada za tę masakrę, nic się nie zmieni.

Polecam zajrzeć na te strony:

http://wystawa.czeczenia.com.pl
http://www.waynakh.com/eng/

Komentarze: