Poli tic-tac

Jakiś czas temu obejrzałem film Piotra Tymochowicza (tak tego samego) o tym, jak łatwo ze zwykłego człowieka z ulicy mozna zrobić wytrawnego gracza politycznego. Film pod względem sztuki średni (subiektywna ocena :)) jednak zaciekawiła mnie trochę tematyka no i oczywiście samo wyzwanie.

Otóż wspomniany Pan Tymochowicz postanowił udowodnić, że w zasadzie każdy może w Polsce zostać politykiem. I mylą się ci, którzy myślą, że chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze. Pan Piotr wybrał grupę kilku młodych osób, przygotował ich pod względem sztuki autoprezentacji oraz prowadzenia dyskusji i rzucił w wir „działalności społecznej”, aby mieli możliwość praktycznego wykorzystania wiedzy przekazanej przez Pana Tymochowicza. Nie będę zdradzał jakie były efekty – powinniście obejrzeć sami i ocenić czy udało się osiągnąć cel.

Ktoś mądrzejszy powiedział kiedyś, że Senat w USA jest lepszy niż społeczeństwo amerykańskie, a w Polsce jest zupełnie odwrotnie. I trudno się z tym osądem nie zgodzić, patrząc jakie osoby czasami zasiadają w ławach poselskich czy senatorskich o rządowych już nie wspominając. Nie wiem, co powinno się zmienić, ale w mojej opinii idealny parlamentarzysta powinien się wywodzić:
a) z wyższej uczelni
b) z think-tanku
c) z biznesu.
Mieć odpowiednie zaplecze intelektualne tak, aby nie tłumaczyć się potem, że nie wiedzą za czym głosują (pozdrawiam posła Sośnierza i europosła Migalskiego) oraz mieć kręgosłup moralny.

Oczywiście są to tylko pobożne życzenia zwykłego polskiego wyborcy. Czy kiedyś to się zmieni? Zobaczymy – na razie wciąż dominuje wśród polskiego społeczeństwa pogląd, że politycy są jak pieluchy – powinni być zmieniani tak sami często z tego samego powodu…

b.

Komentarze:

Bartek T. Czapka Bartek T. Czapka pisze:

@roberttof: spore uproszczenie. A co z uczciwością, poczuciem służby i inteligencją (mądrość to nie tylko wiedza)?

@Michał Braun: Pełna zgoda co do NGOsów. Co do filmu to jeden z tych gości nazywany „uczniem Tymochowicza” robi spustoszenie w politycznych elitach bodajże Oleśnicy. I to jest smutne :(

Michał Braun pisze:

Film na szczęście pokazuje, że Tymochowiczowi się nie udało – o tym ,,polityku” nikt nie słyszał i nie udało mu się wygrać wyborów. A więc puenta dobra:)

,,Nie wiem, co po­winno się zmienić, ale w mojej opinii ide­alny par­la­men­ta­rzysta po­wi­nien się wy­wo­dzić:
a) z wyż­szej uczelni
b) z think-​tanku
c) z biz­nesu.”

A co z organizacjami pozarządowymi? o tym warto pamiętać.

roberttof pisze:

Polityk powinien być mądry . Tylko tyle i aż tyle .