Epoka kamienia nad Kamienną?

Możliwe, że obiła się nam o uszy nazwa „Rydno”. Może widzieliśmy plakaty informujące o Pikniku Archeologicznym. Jednak czy jesteśmy świadomi czym tak naprawdę jest Rezerwat Archeologiczny „Rydno” i jak ważne było to miejsce dla pradawnych obywateli Europy? W paru zdaniach przybliżę dlaczego warto odwiedzić Rezerwat „Rydno”.

Na odcinku około 10 km między Wąchockiem, a Skarżyskiem-Kamienną w dolinie rzeki Kamiennej od początku XX wieku prowadzono badania archeologiczne tego terenu. Okazało się, że miejsce to było zamieszkiwane przez ludzi epoki kamienia już ok. 50 tysięcy lat przed Chrystusem.
Odkrycia były tym bardziej zaskakujące, gdyż teren był po prostu usiany osadami ówczesnych ludzi. Doliczono się ich nawet czterysta, a wszystkie na tak małym obszarze.

Dlaczego zatem ten teren był atrakcyjny? Czym przyciągał łowców i koczowników? Otóż okazało się, że ludzi skupiała wokół siebie kopalnia hematytu. Wyrabiano z niego proszek i farby koloru czerwonego, symbolizujący życie, siłę i zdrowie. Ozdabiano nim twarze, ciała, przedmioty. Właśnie dla tego cennego surowca ściągali tu ludzie z wielu odległych plemion, przy okazji zaopatrując się w wyroby z krzemienia.

Tak oto rozwijała się kultura osadnicza epoki kamienia, era ludzi trudniących się łowiectwem i zbieractwem. Ślady owej kultury doskonale zachowały się w naszym rejonie. Dopiero czas rewolucji neolitycznej zmienił obszar zainteresowań ludów wędrownych. Wynaleziono rolnictwo, ludzie przestali wędrować, szukano żyznych gleb pod uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Takowych w dolinie Kamiennej znaleźć było niepodobna, a zainteresowanie opisywanym rejonem systematycznie spadało.
Aby zabezpieczyć cenne znaleziska i kultywować prehistoryczną epokę, archeolodzy zabiegali o utworzenie rezerwatu już od 1957 roku. Stało się to dopiero w roku 1986. Powstały wówczas Rezerwat Archeologiczny „Rydno” objął swoją ochroną paleolityczne osady oraz tereny kopalni hematytu.

Od maja 2005 roku na terenie Archeologicznego Rezerwatu Międzyszkolny Odział PTTK Starachowice organizuje Piknik Archeologiczny. Przez trzy dni można poznać życie i działalność ludzi epoki kamienia. W realny sposób odtwarzane są osady, narzędzia, prehistoryczna broń, a także sposoby wyrobu i zastosowania hematytu oraz liczne inscenizacje i wykłady. Jeżeli chcecie zobaczyć epokę kamienia na żywo, zapraszam do Rezerwatu „Rydno”.

Piknik Archeologiczny trwa od 18 do 20 maja. Już VIII edycja imprezy odbędzie się w granicach Rezerwatu, nad zalewem na rzece Kamiennej w Wąchocku.
Szczegółowe informacje o rezerwacie i Pikniku Archeologicznym znajdziecie na stronach:

http://www.rydno.com/index.html
http://www.rydno.com/pikniki/index2.html

 

Komentarze:

roberttof pisze:

Można powiedzieć ,że jesteśmy kolebką górnictwa i hutnictwa.