Starachowicka „Ciuchcia”

Myśląc o Starachowicach wielu z nas stwierdzi, że dla turysty nie ma tu nic godnego zainteresowania. Pozornie cóż może zaoferować miasto o przeszłości przemysłowej, położone w dolinie Kamiennej, z każdej strony otoczone lasami? Na szczęście to tylko pozory, bo właśnie owe cechy stanowią o walorach naszego regionu. Taką tezą chcę rozpocząć cykl tekstów o osobliwych miejscach, zabytkach, szlakach i wydarzeniach turystycznych, które pokażą ile Starachowice mogą zaoferować zarówno gościom jak i mieszkańcom.

Starachowicka „Ciuchcia”

Atrakcją nadchodzącego sezonu wiosenno-letniego z pewnością może być Starachowicka Kolej Wąskotorowa, kursująca od maja do połowy października. Historia wąskotorówki ściśle wiąże się z hutą żelaza funkcjonującą od 1899 do 1968 roku. Rozległa sieć ok. 60 km torów ciągnęła się wokół Starachowic łącząc kopalnie rudy żelaza z Wielkim Piecem. Do dziś okoliczne lasy poprzecinane są nasypami po wąskotorówce. Po wojnie powstał pomysł połączenia Starachowic z Iłżą, wykorzystując tory kolejki na tym odcinku. Z popularnej „Ciuchci” korzystali ludzie pracujący w wielu lokalnych zakładach. Niestety kopalnie były zamykane, huta zakończyła działalność, a ruch systematycznie malał. W 1997 roku kolej wąskotorową zamknięto.

Szczęśliwie w 2003 roku pojawili się ludzie, miłośnicy kolei wąskotorowych, którzy reaktywowali cenny zabytek techniczny. Udrażniając odcinek do wsi Lipie w 2004 roku kursy zostały wznowione.

Obecnie na trasie Starachowice – Iłża funkcjonują dwa odcinki: Starachowice – Lipie oraz Iłża – Marcule. Trwają prace nad dokończeniem środkowego fragmentu, aby cała trasa była przejezdna. Przejazd kolejką wąskotorową jest dużą atrakcją z wielu powodów. Szlak kolejki wiedzie przez niesamowite fragmenty Puszczy Iłżeckiej. Ze wsi Lipie można dotrzeć żółtym szlakiem pieszym do Iłży lub czarnym do Rezerwatu „Rosochacz” i „Skały pod Adamowem”. Przez Lipie biegnie też czerwony i czarny szlak rowerowy.  Drugi fragment trasy jest warty odwiedzenia ze względu na ruiny zamku w Iłży i Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach. Poza tym już sama jazda kolejką daje duże przeżycia i zapada w pamięć.

Kolejki wąskotorowe w Polsce należą do rzadkości, a ich obecność przyciąga wielu miłośników i turystów. Warto docenić nasz szczególny, techniczny skarb.

Dokładne informacje o Starachowickiej Kolei Wąskotorowej na stronie: http://skw.org.pl/

Komentarze:

ladowarka pisze:

dobry tekst do przewodnika turystycznego :)