Cloud Computing? – Co pan, ja nie jestem rolnikiem!

Jako że jest to mój pierwszy artykuł – chciałbym na wstępie przywitać się ze wszystkimi którzy tutaj zajrzą, a także powitać redakcyjne koleżanki i kolegów. Moje artykuły, będą traktowały o temacie w sposób dosyć uproszczony,przez co – mam nadzieję –  najbardziej przejrzysty, a także z niewielkim „przymrużeniem oka”.

Jak napisałem w informacji „o sobie” – Cloud Computing jest moją pasją ( i w pewnym stopniu sposobem zarobkowania ), ale w tym temacie nie mogę póki co pochwalić się ani autorskim cyklem na temat IT w telewizji śniadaniowej, ani też – z tego co mi wiadomo, nie jestem brany pod uwagę podczas rozdawania najbliższych nagród im. Alfreda Nobla – w związku z tym, jeśli zdarzy mi się jakaś pomyłka (oby nie), jestem otwarty na krytykę. Oznajmiam także, że nie pociągne nikogo do odpowiedzialności za podważanie autorytetu :) .

Czym jest Cloud Computing? Jest odpowiedzią na pytanie – Jak zaoszczędzić, i nie chodzi tutaj tylko o finanse – chodź tak naprawdę to i tak do nich wszystko się sprowadza. Chodzi także o oszczędność miejsca, poborów energii i – co też nie bez znaczenia – fizycznej interakcji ze sprzętem. Wyobraźmy sobie sytuację iż posiadamy firmę,a w niej 500000 stacji klienckich – różnego rodzaju komputerów, terminali etc. Firma się rozwija, ale my chcemy przyśpieszyć jej rozwój, chcemy dokupić nowe maszyny, zaoszczędzić pieniądze w jednym sektorze, by potem móc je zainwestować. W trakcie przechadzania się po naszej firmie, a także po wstępnej analizie kosztów, zauważamy że ogromne zasoby pożera pewne bardzo duże pomieszczenie zwane serwerownią. Zajmuje 5 pomieszczeń, wymaga specjalnych warunków, oraz zatrudnionych 15 specjalistów. Jak zredukować ten koszt ? Opcja jest bardzo prosta – wynająć gdzieś miejsce gdzie nasze serwery będą przetrzymywane, gdzie będą także obsługiwane, a do nas dane będą płynąć drogą elektroniczną. Z zajmowanych 5 pomieszczeń – zwalniamy 4 – bo jednak w którymś punkcie musi być punkt styku pomiędzy firmą w której wynajmujemy
serwerownie, a naszą firmą. Z 15 techników pozostawiamy 3 (straszne stwierdzenie w dobie wysokiego bezrobocia…), bo potrzebujemy kogoś kto będzie obsługiwał incydenty wewnętrzne typu zmiana tonera u pani Krysi, ale także potrzebny jest nadzór nad miejscem połączenia z wynajmowaną serwerownią. Kwestii oszczędności energii nie muszę chyba tłumaczyć.

Tak można w prosty sposób opisać KOLOKACJE. W kolejnych krokach będę opisywał kolejne modele Cloud Computingu, oraz technologię z nimi związane typu : VMware ESX, Citrix XenApp 5, MS Azure, Amazon EC2 i kto wie co jeszcze innego. Jako ciekawostką – mogę się pochwalić własnym serwerem IBM xSeries 335, na którym część tych technologii było bądź też będzie testowanych.

Komentarze:

dzeus121 pisze:

czekam na więcej

Piotr Waksmundzki waxmund pisze:

lubisz to!